Mūra žoga gleznojums ap muzeja dārzu: iedvesmojies veselīgam dzīvesveidam

Mūra žoga gleznojums ap muzeja dārzu: iedvesmojies veselīgam dzīvesveidam

Rīgas vasara 01.09.2021 - 31.12.2021

Rīgas domes programmas Rīgas vasara ietvaros Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs sadarbībā ar Medicīnas muzeja atbalsta fonda biedrību un māksliniekiem Grietu Butjankovu un Alekseju Beļecki realizējis gleznojumu uz MVM teritoriju ieskaujošā mūra žoga. Tādējādi tas tapis par garāmgājējiem atraktīvu vēstījuma līdzekli, lai stāstītu par veselīgu dzīvesveidu zaļā pilsētā un veidotu jaunu priekšstatu par veselību kā kompleksu kultūrsociālo lielumu, kurā būtiska vieta ir ne tikai mediķiem vai politiķiem, bet arī personīgajai līdzatbildībai un sabiedriskajam dialogam.  

Mūra žoga glezonjuma tēmas izvēle, kas runā par aktīvu dzīvesveidu pilsētā, radusies, novērojot tuvējo iedzīvotāju paradumus – ikdienas gar muzeju pārvietojas pilsētnieki, kuri nodarbojas ar skriešanu vai dodas pastaigā uz parku pavingrot. Savukārt konkrētie vizuālie tēli un motīvi, kas redzami gleznojumā, ir tiešas atsauces uz muzeja krājuma fotogrāfijām, grāmatām, priekšmetiem un citām laika liecībām, kas stāsta par fiziskās labbūtības nozīmi. Mākslinieku uzburtā kolāža ar sportiski nodarbinātiem tēliem un vingrošanas rīkiem aicina un uzmundrina garāmgājējus būt aktīviem. Ar apzinātu mērķi organiski iekļauties pilsētas vēsturiskajā centra vidē, gleznojuma krāsu palete un ilustratīvā materiāla atlase veikta atbilstoši muzeja apkārtnes – bulvāru loka – periodam un arhitektūrai. 

Konceptuāli šī gleznojuma saturs iekļaujas arī muzeja uzsāktajā pārdefinēšanas procesā, kas seko One Health vadlīnijām, stāstot par veselību kā vienotu ekosistēmas rādītāju, gan arī uzsver lomu, kāda jautājumos par un ap veselību ir iekļāvības principam. 

Par māksliniekiem 

Grieta Butjankova ir grafiķe, gleznotāja, tetovēšanas māksliniece un murāliste. Ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļā.  

Aleksejs Beļeckis ir gleznotājs, grafiķis un mākslas kurators. Izglītību ieguvis Latvijas Kristīgās akadēmijas mākslas nodaļā un zināšanas papildinājis Latvijas Mākslas akadēmijā.  

Abu mākslinieku radošo praksi caurstrāvo interese par apkārtējo vidi un cilvēka saikni ar dabu. Gleznojums uz Medicīnas vēstures muzeja mūra žoga ir stāsts par veselīga gara uzturēšanu ikdienā – fiziskiem vingrinājumiem, personīgo higiēnu un veselīgu uzturu. Darbam pie Medicīnas muzeja projekta autori izvēlējušies darba metodi, kurā izejas punkts ir dotie lielumi: muzeja krājuma resursi un muzeja apkārtējā vide. 

Projekts tapis Rīgas vasaras kultūras programmas ietvaros, ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta finansiālo atbalstu. 

Dsc01917
Fotogrāfs: Aleksejs Beļeckis
FacebookTwitter