Atpakaļ

Kosmosa kolekcija

Kosmoss vienmēr vilinājis cilvēkus, taču tā apgūšanā neiztikt arī bez medicīnas. Kolekcijā ietilpst specializētie kosmonautu tērpi, kosmosa kuģos izmantotie aparāti un pārtika, kā arī Latvijā radīti izgudrojumi kosmosa iekarošanai.

Muzeja PSRS kosmosa bioloģijas un medicīnas kolekcija ir nozīmīga ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas Savienības mērogā. Tajā ir gan iekārtas eksperimentu veikšanai, imitējot bezsvara apstākļus uz zemes, gan instrumenti, kas reāli darbojušies kosmosa kuģos un kosmonautu misijās. Kolekcija vēl arvien tiek papildināta ar mūsdienu Latvijas izgudrojumiem, piemēram, Latvijas Zinātņu akadēmijas Neorganiskās ķīmijas institūta Augsttemperatūru sintēzes laboratorijā radīto nanopulveri saules gaismas atstarošanai.

Pērtiķa izbāznis centrifūgas sēdeklī. Izmantots PSRS kosmosa programmas eksperimentos 20. gs. 60. gadu sākumā.

PSRS kosmosa programmas sākumā Suhumi rezervātā Gruzijā tika veikti vairāki eksperimenti ar pērtiķiem. Šīs centrifūgas iekārtas sēdekļa dizains veidots tā, lai maksimāli atveidotu kosmonauta pozu lidojuma laikā. 1962.–1964. gadā krēsls izmantots, lai pētītu ilgstošas pārslodzes ietekmi uz pērtiķa organismu. Muzeja krājumā izbāznis ar centrifūgas krēslu saņemts 1975. gadā no PSRS armijas.

Sunītes Černuškas izbāznis. Izmantota PSRS kosmosa programmā suņu lidojumam kosmosā 1961. gadā.

Černuška bija viena no 48 padomju suņiem kosmonautiem, kuri izmantoti, lai noskaidrotu, vai cilvēka organisms var izdzīvot kosmosa vidē. 1961. gada 9. martā Černuška veica vienu apli pa Zemes orbītu ar nepilotējamo kosmosa kuģi “Vostok” un veiksmīgi atgriezās uz Zemes. 100 minūtes ilgais lidojums bija ģenerālmēģinājums pirmajam cilvēka kosmiskajam lidojumam, ko 34 dienas vēlāk paveica Jurijs Gagarins. Černuškas izbāznis, kas izgatavots pēc viņas nāves, Muzejā glabājas kopš 1969. gada, kad tas tika nopirkts no PSRS armijas.

Kosmiskā kuģa “Sojuz” amortizācijas krēsls “Kazbek”.

Amortizācijas krēsls “Kazbeks” izstrādāts, lai mazinātu kosmonauta ķermeņa pārslodzi pacelšanās un nolaišanās laikā, kā arī lai radītu komfortablu darba vidi kosmiskā lidojuma laikā. Izšķiroša krēsla konstrukcijā bija tā iespējami precīzā atbilstība kosmonauta ķermeņa apveidiem. Lai to panāktu, īpašā ģipša vannā tika noņemta kosmonauta ķermeņa forma. Muzeja krājumā krēsls nonācis 1987. gadā. Modeļa autors nav noskaidrots. PSRS, 1970.

Dalīties:

Mēs gribam iepazīt savu apmeklētāju, lai veidotu labāku piedāvājumu tieši Tev – piekritīsi sīkdatnēm?