Atpakaļ

Medikamentu kolekcija

Kolekcijā pārstāvēti gan pasaulslavenu Eiropas farmācijas uzņēmumu, gan Latvijas lielo ražotāju un mazu aptieku izgatavotie medikamenti, pat medicīnas studentu vāktās drogas un herbāriji, atainojot tik daudzveidīgo ārstniecības līdzekļu pasauli.

Kolekcijā ir “Merc”, “Bayer”, “Boehringer Ingelheim”, “Novartis”, “Roche” un citu nozīmīgu farmācijas kompāniju ražojumi. Arī Latvijas farmakoloģijas vēsture ir plaši pārstāvēta, sākot no pirmās ķīmiski farmaceitiskās laboratorijas 20. gadsimta sākumā un pirmajiem rūpnieciskajiem ražotājiem “Medfro” un “Farmazāns” līdz mūsdienu uzņēmumiem “Grindeks”, “Olainfarm” un Rīgas farmaceitiskā fabrika.

Aptiekas stāvtrauks. 18. gadsimta beigas/19. gadsimta pirmā puse. Apgleznots koks.

Serumu un vakcīnu komplekts. Vācija, 20. gadsimta 20. gadi.

Rozmarīna eļļa. Vācija, Leipciga, 20. gadsimta sākums.

Medikaments “Myosalvarsan”. Vācija, 20. gadsimta 20.–30. gadi.

1907. gadā pēc neskaitāmiem eksperimentiem vācu ārstam un ķīmiķim Paulam Ērliham beidzot izdevās sintezēt salvarsanu — pirmo efektīvo medikamentu sifilisa ārstēšanai. Šis “glābjošais arsēns” (tieši šādi atšifrējams preparāta nosaukums) kļuva par pirmo ķīmijterapeitisko līdzekli pasaules medicīnā un mūsdienu antibiotiku priekšteci: salvarsans iznīcināja baktēriju — bālo treponēmu, kas izraisa sifilisu, bet neradīja kaitējumu ķermenim kopumā. Tai pašā laikā medikamentam bija visai smagas blaknes, kuru dēļ tas eventuāli tika izņemts no aprites 20. gadsimta otrajā pusē. “Myosalvarsan” ir medikamenta uzlabots paveids.

Dekoratīvi trauki no Suvorova aptiekas (1830–1944) Rīgā.

Šādus greznus reklāmtraukus pagātnē aptiekas mēdza izmantot savu zīmolu stiprināšanai cīņā ar konkurentiem. Šie keramikas trauki 20. gadsimta pirmajā pusē rotāja Suvorova aptiekas skatlogus Rīgā, Krišjāņa Barona (līdz 1917. gadam Suvorova) ielā 34. Aptieka nosaukta par godu Baltijas ģenerālgubernatoram Aleksandram Suvorovam (1804–1882), slavenā krievu karavadoņa mazdēlam.

Dažādu ražotāju sāls, minerālpastilas un tabletes no Višī kūrorta Francijā. 20. gadsimta pirmā puse.

Pirms Višī kļuva par okupētās Francijas faktisko galvaspilsētu Otrā pasaules kara laikā, šī pilsēta jau kopš 17. gadsimta bija pazīstama kā iecienīts ārstniecisks kūrorts. 19. gadsimta pirmajā pusē tapa ideja “eksportēt” kūrorta labumus, radot produktus ar minerālsāls piedevu. Visplašāk pazīstamas ir kantainās Višī pastilas ar minerālsāli gremošanas veicināšanai. Mūsdienās pastilas tiek tirgotas kā saldumi ar dažādām garšas piedevām.

Drogas stikla cilindros. 20. gadsimta 30. gadi.

Mājas un ceļojumu aptieciņa. 19. gadsimts.

Senās mājas un ceļojumu aptieciņas ir mūsdienu pirmās palīdzības aptieciņu prototips. Tās bija izplatītas 18. gadsimtā, veidojot parocīgu alternatīvu sadzīves traukiem, kuros līdz tam tika uzglabātas ārstnieciskās vielas. Šī 19. gadsimta mājas un ceļojumu aptieciņa ar zāļu pudelītēm ir īpašs lepnums Farmācijas muzeja aptieciņu kolekcijā.

Lūksnes šķiedras stikla cilindros. 20. gadsimta 30. gadi.

Dalīties:

Mēs gribam iepazīt savu apmeklētāju, lai veidotu labāku piedāvājumu tieši Tev – piekritīsi sīkdatnēm?