Tonizējošo līdzekļu spožums un posts

Tonizējošo līdzekļu spožums un posts

Izstāde Farmācijas muzejā 25.05.2022 - 30.04.2023

Farmācijas muzejā ir skatāma izstāde “Tonizējošo līdzekļu spožums un posts”, kas veltīta gan augu valsts, gan ķīmiskajiem tonizējošajiem līdzekļiem. Izstāde iepazīstina ar stimulantu veidiem un to ietekmi uz veselību, vēršot īpašu uzmanību uz pārmērīgas lietošanas nelabvēlīgajām sekām. Izstāde tapusi sadarbībā ar “BENU Aptieka Latvija” un Latvijas Antidopinga biroju.

Stimulanti ir zāles, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu, izmainot lietotāja uztveri, garastāvokli, apziņu un uzvedību. To spēcīgās iedarbības dēļ stimulantiem ir vairāki medicīniski pielietojumi. Tie var būt pretsāpju, pretklepus un pretsaaukstēšanās medikamentu sastāvos. Visā pasaulē lieto jau vairāk nekā 400 preparātus ar tonizējošu iedarbību un efekts, ko šie līdzekļi sniedz, ir vienojošs motīvs tos lietot gan augstās modes pasaulē, gan profesionālajā sportā, gan kara laikā militāro ofensīvu sekmīgai īstenošanai. Psihes un emociju mainošo īpašību dēļ tos cilvēki izmanto arī izklaides nolūkos. 

Neapdomīga un pārmērīga stimulantu lietošana var izraisīt nopietnas sekas veselībai un radīt atkarību. 1967. gadā ar Starptautiskās vieglatlētikas federācijas iniciatīvu tika izveidots pirmais aizliegto vielu jeb dopinga saraksts.

Izstāde “Tonizējošo līdzekļu spožums un posts” ir veltīta gan augu valsts, gan ķīmiskajiem tonizējošajiem līdzekļiem. Tajā būs apskatāmi vēsturiski tonizējošo līdzekļu preparāti no muzeja krājuma, kā arī 21. gs. ražoti uztura bagātinātāji. Botāniskajās ilustrācijās būs apskatāmi augi, kas satur tonizējošas vielas, ko mēs lietojam ikdienā, piemēram, kakao koku. 

Atsevišķa izstādes daļa veltīta veselīgai sportošanai, īpaši pievēršot pusaudžu auditorijas uzmanību. Tajā apskatāms dopinga kontroles inventārs un Antidopinga biroja veidotā īsfilma ‘’Dopinga veikšanas procedūra sportistam’’. Izstādes ietvaros 9. – 12. klases skolēniem tiks organizētas izglītojošas sarunas Antidopinga biroja izglītības eksperta Ivana Šapošņikova vadībā.

Papildu informācija par izstādi un tās pavadošo programmu Farmācijas muzeja Facebook kontā un sazinoties ar farmaceiti, muzeja galveno speciālisti Ingunu Cīruli: inguna.cirule@mvm.gov.lv, 67213008.

Grāmata un burciņas no farmācijas muzeja izstādes
FacebookTwitter