Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs glabā daudzveidīgu un starptautiski nozīmīgu krājumu, kura apjoms pārsniedz 200 000 vienību: priekšmetus, dokumentus, fotogrāfijas u. c. liecības par medicīnas vēsturi.
Lai veicinātu krājuma publisko pieejamību, muzejs veic īstermiņa un ilgtermiņa deponējumus dažādām vietēja un starptautiska mēroga institūcijām.
Ja vēlaties deponēt priekšmetus no Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja krājuma, lūdzu, vispirms pārliecinieties, vai spējat pildīt zemāk minētos nosacījumus.
Deponējuma pieprasījums kā oficiāla vēstule (uz iestādes vai uzņēmuma veidlapas) jāadresē Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktoram Kasparam Vanagam, nosūtot to uz muzeja adresi Ukrainas neatkarības ielā 1, Rīga, LV–1010 vai uz e-pasta adresi info@mvm.gov.lv (ja vēstule ir parakstīta elektroniski). Pēc deponējuma pieprasījuma saņemšanas muzeja pārstāvji ar jums sazināsies par pieprasījuma izskatīšanas termiņu.
Deponējuma pieprasījums jāiesniedz vismaz 6 mēnešus iepriekš, ja vēlaties deponēt 5 priekšmetus un vairāk, un ne vēlāk kā 3 mēnešus iepriekš, ja vēlaties deponēt mazāk nekā 5 priekšmetus. Šie termiņi neattiecas uz institūcijām, kas muzeja priekšmetus deponē par maksu, tomēr jāņem vērā, ka savlaicīga deponējuma pieprasījuma iesniegšana būtiski palielina sadarbības iespēju.
Savlaicīgs deponējuma pieprasījums palielina deponējuma iespēju situācijās, kad priekšmeti ir konservējami vai interesē arī citus iespējamos deponējuma ņēmējus.
Pārliecinieties, ka deponējuma pieprasījumā ir iekļauta sekojoša informācija:
Lai saņemtu deponējumu, lūdzu pārliecinieties, ka spējat pildīt sekojošus nosacījumus:
1. Apdrošināšana
Deponētos priekšmetus deponējuma ņēmējs apdrošina, izņemot gadījumus, ja deponējuma ņēmējs ir akreditēts muzejs, valsts vai pašvaldības zinātnes, kultūras vai izglītības institūcija vai deponējuma termiņš nepārsniedz vienu kalendāra nedēļu un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja krājuma komisija atzīst, ka tiek deponēts tipveida priekšmets.
2. Eksponēšana
Ikvienam deponējuma ņēmējam savlaicīgi jāinformē Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs par plānotajām krājuma priekšmeta eksponēšanas metodēm, lai pārliecinātos, ka tās nav pretrunā ar preventīvās saglabāšanas standartiem. Deponējuma ņēmējam jāuzņemas pilna atbildība par izmaksām, kas saistītas ar priekšmeta rāmēšanu (ja tāda nepieciešama) un uzstādīšanu (t. sk. par vitrīnām, podestiem, kupoliem, norobežojuma barjerām – ja nepieciešams). Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs var pieprasīt deponējuma ņēmēju apmaksātu kurjera uzraudzību priekšmeta transportēšanas, uzstādīšanas un demontāžas laikā, lai pārliecinātos par līgumā ietverto nosacījumu ievērošanu.
Ja deponējuma laiks pārsniedz gadu, deponējuma ņēmējs sedz muzejam izdevumus, kas nepieciešami ikgadējām pārbaudēm par krājuma priekšmetu esību un glabāšanas apstākļiem, atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 956 “Noteikumi par Nacionālo muzeju krājumu” 93. punktam.
3. Deponēšanas maksa
Deponēšanas maksa netiek pielāgota, ja deponējuma saņēmējs ir akreditēts muzejs, zinātniska institūcija, augstskola vai Veselības ministrijas padotības iestāde.
Saskaņā ar Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja maksas pakalpojumu cenrādi deponēšanas maksa tiek pielāgota neakreditētiem muzejiem un citām institūcijām:
4. Risku pārvaldība
Ikvienam deponējuma ņēmējam jāpārliecinās, ka telpas un vitrīnas, kurās (kaut īslaicīgi) tiek izvietoti Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja krājuma priekšmeti, atbilst drošības un vides prasību standartiem. Deponējuma ņēmējam jāuzņemas pilna atbildība par risku novērtējumu, kas saistīts ar deponētajiem krājuma priekšmetiem.
5. Pakošana un transportēšana
Priekšmetu iepakošanu pirms deponēšanas veic Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs vai atbildīgās transporta kompānijas aģenti muzeja speciālistu uzraudzībā. Priekšmetu iepakošanu pēc deponēšanas veic deponējuma ņēmējs vai atbildīgās transporta kompānijas aģenti, deponējuma ņēmēja pārstāvja vai Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja kurjera (ja par to bijusi vienošanās) uzraudzībā, izmantojot tos (tādus) pašus materiālus un metodes, kas izmantoti, priekšmetus saņemot. Visus izdevumus, kas saistīti ar priekšmetu transportēšanu sedz deponējuma ņēmējs.
Muzejs var atteikt iespēju deponēt priekšmetu, ja: