Atpakaļ

Miers baro. Karš posta

Izstāde

06.07.2022. - 11.12.2022.

Medicīnas vēsturē militārismam ir lielāka loma, nekā to gribētos atzīt. Muzeja krājumā tādēļ netrūkst vēstures liecību, kas ļauj salīdzināt kara apsēstas varas brutalitāti ar “mierlaiku” pilsoņa pašreizējām bažām par apkures rēķinu gaidāmo kāpumu un pārtikas cenām. Šo pretstatu kontekstā Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā ir tapusi izstāde “Miers baro. Karš posta” par cilvēcībai būtisko robežu, aiz kuras sadzīve pārtop plikā izdzīvošanā.

Izstādē iekļautās fotoliecības par bada gadiem Krievijā un Ukrainā pēc lielinieku apvērsuma, kad pārtikas trūkuma dēļ bojā gāja vairāk nekā 5 miljoni cilvēku, liek savādāk aplūkot turpat līdzās izstādītās pārtikas kartītes, ko Otrā pasaules kara laikā Latvijā bija ieviesuši vācu un padomju okupācijas režīmi. Apceres vērti ir pagātnes notikumiem piederīgie “taupības kalendāri” un “racionalizētas kara virtuves” pavārgrāmatas, kurās propaganda atšķaidīta ar noderīgiem padomiem apstākļos, kad sarūpēt iztiku, apkopt mājas soli un uzturēt kārtībā pašam sevi bija teju neiespējami.

Karš tepat līdzās dara visu, lai devalvētu dzīvības vērtību. Pirms cilvēka vērtība ir zemāka par tautsaimniecībai atrautiem mājlopu kauliem, šī izstāde kalpo kā aicinājums uz solidāru pieticību, lai atlicinātu tiem, kurus Krievijas iebrukums Ukrainā ir skāris visvairāk.

Kuratori: Kristīne Liniņa, Kaspars Vanags
Krājuma un pētniecības darba grupa: Zane Alika, Dita Kļaviņa, Mārtiņš Vesperis
Izstādes mākslinieks: Kirils Kirasirovs
Pateicamies par sadarbību: Viesturs Radovics, Alla Lomanovska, LU Akadēmiskā bibliotēka

Dalīties:

Mēs gribam iepazīt savu apmeklētāju, lai veidotu labāku piedāvājumu tieši Tev – piekritīsi sīkdatnēm?