MVM sarunas
26.10.2021.
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja Facebook kontā 26. oktobrī pulksten 18.00 tiešraidē notiks sestā MVM saruna “Kā izstāstīt neizstāstāmo? Vientulība un māksla”. Sarunā sociālantropoloģe Anna Žabicka, ārste psihoterapeite Agnese Sperga un režisore Adriāna Roze diskutēs par faktoriem, kas veicina vientulības sajūtu un mākslas dziedinošo potenciālu.
Pētījumi liecina, ka ieilgusi vientulības sajūta, ko parasti rada nozīmīgu un dziļu attiecību trūkums vai to nepietiekama intensitāte, nopietni ietekmē cilvēka veselību un var veicināt dažādas slimības. Tas ir paaugstināts risks piedzīvot depresiju, trauksmi, demenci un insultu, lielāka iespēja slimot ar sirds un asinsvadu slimībām un tātad arī pāragri nomirt. Vientulība skar visas vecuma grupas, taču pēdējā laikā jo īpaši runā par jaunu cilvēku vientulību. Kādi sociāli un kulturāli faktori veicina cilvēku vientulības sajūtu? Vai un kā ir iespējams pamanīt otra vientulību? Ko šādā ieilgušā situācijā var darīt pats cilvēks? Cik liela atbildība un loma pieaugošā vientulībā ir mums kā sabiedrībai?
Pie sarunas viesēm vērsīsimies arī ar jautājumu, cik liela nozīme šo sajūtu apzināšanai, izteikšanai un nosaukšanai vārdā ir mākslai un kultūrai? Vai mākslas darbi var dziedināt gan plaisas sabiedrībā, ko rada problēmas apzināšanās, gan vientuļos? MVM noslēdzošajā sarunā vīsim kopā cilvēku psihisko un emocionālo veselību ar mākslu.
Par sarunas dalībniecēm
Anna Žabicka ir sociālantropoloģe, kura pašlaik raksta disertāciju par novecošanos un (ap)rūpi Latvijas laukos, to balstot ilglaicīgā etnogrāfiskā pētījumā kādā mazā Latvijas lauku pansionātā. Anna ir specializējusies medicīnas antropoloģijā, īpašu akadēmisko interesi veltot novecošanas, rūpju, veselības un sociālās nevienlīdzības, nāves un radniecības tēmām. Ieguvusi maģistra grādus sociālajā antropoloģijā Veinas Valsts universitātē ASV (Wayne State University, 2019) un Rīgas Stradiņa universitātē (2014), pašlaik studē Vīnes Universitātes (Universität Wien) doktorantūrā un pasniedz medicīnas, nāves un radniecības antropoloģiju Rīgas Stradiņa universitātē.
Agnese Sperga ir ārste psihoterapeite, kura strādā ar pacientiem Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikā, kā arī ir docētāja studentiem RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedrā.
Adriāna Roze ir žanriski daudzpusīga režisore, kuras darbos atklājas empātijas, kā arī individuālās un kolektīvās apziņas mijiedarbības tēma. Kino režiju studējusi Latvijas Kultūras akadēmijā un Kšištofa Kišlovska filmu skolā Polijā. Režisores darbi ir guvuši atzinību pašmāju un starptautiskos kino forumos. Vairāki viņas darbi ir nominēti Nacionālajai kino balvai, bet dokumentālā īsfilma “Rīgas kungi” ir ieguvusi trīs “Lielā Kristapa” godalgas.
MVM sarunu cikla centrā ir diskusija par veselības jēdzienu. Veselība, ko mēs izdzīvojam, ir daudzslāņaina un mainīga atkarībā no to ietekmējošiem faktoriem, kas ne vienmēr ir medicīniski. Sarunu cikla ietvaros kopā ar medicīnas un sociālo zinātņu ekspertiem un jomas profesionāļiem pievērsīsimies tādām tēmām kā veselības nevienlīdzība Latvijā, narkotikas lietojošu cilvēku vieta sabiedrībā un viņu piekļuve veselības aprūpei, pilsētvides ietekme uz veselības uzvedību, ēdienu un pārtikas ķēdēm, kā arī vientulība, seksuālā veselība un seksualitāte.
MVM sarunu cikls tiek īstenots ar Frīdriha Eberta fonda atbalstu.
Pasākuma tiešraidei var pieslēgties muzeja Facebook kontā šeit.
Attēls no Jākoba Rū un Frīdriha Tidemana grāmatas Tabulae Arteriarum corporis humani. Izdota Karlsrūē 1822.gadā. Tehnika: litogrāfija ar ūdenskrāsām.