Atpakaļ

Līdzdalības darbnīcas

Praktiskas nodarbības un diskusija

10.09.2022. - 15.09.2022.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru turpina šī gada martā aizsāktās Līdzdalības darbnīcas ar mākslinieku aktivitātēm sabiedrības iesaistīšanai, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā. Pilsētvidē pamanīsiet “kuš!” komiksu mākslinieku veidotās instrukcijas, kā rīkoties dažādās krīzes situācijās. Savukārt 10. un 15. septembrī muzejā notiks vairākas darbnīcas un diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”, kur speciālistu vadībā varēs iegūt palīdzības sniegšanas prasmes krīzes gadījumā un meklēt atbildes, kā māksla var palīdzēt sabiedrības saliedēšanā

 

Diskusija “Māksla sarunāties kara laikā” ceturtdien, 15. septembrī 

Ceturtdien, 15. septembrī plkst. 18.00 Medicīnas vēstures muzejā notiks LLMC organizēta diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”, reflektējot par Līdzdalības darbnīcās gūto pieredzi un arī plašāk pievēršot uzmanību laikmetīgās mākslas lomai sociālpolitisku jautājumu risināšanā un sabiedrības iesaistīšanā krīzes situācijās. Diskusijas tiešraidei varēs sekot līdzi Medicīnas vēstures muzeja un LLMC Facebook lapā.

Diskusijā piedalīsies Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre, Latvijas Universitātes Politikas zinātnes nodaļas pasniedzēja un pētniece Sigita Strūberga, filozofs, publicists un uzņēmējs, Latvijas Universitātes docents un vadošais pētnieks Igors Gubenko, māksliniece un pilsoniski aktīva teātra un kino režisore Krista Burāne un mākslinieks Krišs Salmanis. Sarunas moderatore būs Solvita Krese, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vadītāja un kuratore.

 

Līdzdalības darbnīcu programma sestdien, 10. septembrī

11.00 – 11.30 Pirmās palīdzības sniegšanas demonstrējumi, Izglītības telpa
11.30 – 12.00 Pirmās palīdzības sniegšanas darbnīca, Izglītības telpa
12.00 – 14.00 Civilās aizsardzības un 72 h somas darbnīca, Konferenču zāle
12.00 – 14.00 Ekskursija pa muzeju bērniem latviešu un krievu valodā
12.00 – 16.00 Neatliekamās palīdzības brigāde, dārzs
14.15 – 14.45 Pirmās palīdzības sniegšanas demonstrējumi, Izglītības telpa
14.45 – 15.15 Pirmās palīdzības sniegšanas darbnīca, Izglītības telpa

Dalība darbnīcās un muzeja apmeklējums sestdien, 10. septembrī ir bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Muzejs būs atvērts apmeklētājiem plkst. 11.00 – 17.00.

 

Pirmās palīdzības sniegšanas demonstrējumi un darbnīca 

Muzeja Izglītības telpa būs kļuvusi par simulētu un drošu vidi, kur instruktoru vadībā izprast pirmās palīdzības sniegšanas algoritmu pieaugušajam un bērnam. Darbnīcā tiks izmantoti manekeni, automātiskie ārējie defibrilatori un pirmās palīdzības aptieciņas. Pēc instruktoru demonstrācijas ikvienam būs iespēja izmēģināt pašam un attīstīt palīdzības sniegšanas prasmes. Darbnīca ir piemērota ģimenēm ar skolas vecuma bērniem. 

Darbnīcu nodrošina Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs, kas ir modernākais simulācijas centrs Baltijas valstīs. Tajā topošie un esošie veselības aprūpes speciālisti simulētā klīniskā vidē apgūst un pilnveido darbam nepieciešamās prasmes, tādējādi veicinot pacientu drošību un uzlabojot veselības aprūpes kvalitāti Latvijā. Vairāk par centru te.

 

Neatliekamās palīdzības brigāde

Muzeja dārzā būs piestājis neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta operatīvais transportlīdzeklis jeb sarunvalodā neatliekamās palīdzības brigāde. Varēs aplūkot brigādes aprīkojumu, ar ko ik dienu mediķi glābj cilvēku dzīvības, - medicīnisko somu, defibrilatoru un elpināšanas maisu. Kā arī varēs iztaujāt mediķus, kā praktiski tiek organizēts darbs ar šo 25 kg smago aprīkojumu. Aktivitāte ir piemērota gan pieaugušajiem, gan bērniem.

 

Civilās aizsardzības un 72 h somas darbnīca 

Konferenču zālē valsts aizsardzības mācības nodaļas vecākā eksperta militārās izglītības jautājumos virsseržanta Ērika Kārkliņa vadībā varēs uzzināt par rīcības plānu un instrukcijām ikvienam iedzīvotājam rīcībai krīzes situācijā, kad ikdienas dzīve strauji mainās. Notiks arī praktiska darbošanās, nokomplektējot 72 h somu. 

Krīzes situācijā atbildīgie dienesti un bruņotie spēki īstenos apdraudējuma pārvarēšanas pasākumus, tāpēc ikvienam ir jābūt spējīgam noturēties tieši pirmajās krīzes dienās - vismaz 72 stundas. Aizsardzības ministrijas buklets "Kā rīkoties krīzes situācijā" pieejams te.

 

Datu apstrāde

Lai nodrošinātu korektu pasākuma apmeklētāju personas datu apstrādi, informējam, ka pasākumā var tikt apstrādāti dalībnieku personas dati – uzņemtas fotogrāfijas, veikts video ieraksts. Jūsu personas dati var tikt izmantoti Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja leģitīmo interešu nodrošināšanai – sabiedrības informēšanai, kā arī muzeja leģitīmo interešu nodrošināšanai komunikācijas, mārketinga un sakaru aktivitātēs, tostarp materiāla sagatavošanai un ievietošanai sociālajos medijos.

 

Par Līdzdalības darbnīcām 

2022. gada martā, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un paužot atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, Medicīnas vēstures muzejs sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru (LLMC) divu nedēļu garumā rīkoja Līdzdalības darbnīcu ciklu, kurā 15 mākslinieku vadībā, izmantojot dažādas laikmetīgās mākslas tehnikas, tika pētītas un praktizētas dažādas aktīvisma un protesta formas. Darbnīcu mērķis bija caur radošām praksēm un kopā darīšanu uzturēt dzīvu diskusiju un protestu pie Krievijas vēstniecības, neļaujot notiekošajam karam grimt ikdienas rūpju aizmirstībā. Vienlaikus darbnīcas kļuva par telpu politiski iesaistītai kopīgai nodarbei, veicinot sabiedrības vienotību un kritisku diskusiju par notiekošo, kā arī piedāvāja terapeitisku attīrīšanos caur radošu un jēgpilnu darbību.  

Turpinoties karadarbībai Ukrainā, ir būtiski neklusēt un caur vēsturi, kultūru un mākslu turpināt būt aktīviem un reflektēt par notiekošo. Latvijas sabiedrība piedzīvo psiholoģisku krīzi, kuras ietvaros notiek dažādu vērtību un normu pārvērtēšana. Arī mums katram ir bijusi iespēja izvērtēt savas zināšanas un prasmes, reaģējot un sniedzot palīdzību krīzes situācijās. Tagad – jaunu vērtību radīšanas posmā –, iespējams vairāk kā jebkad ir nepieciešams atgūt zaudēto fokusu, veicināt kritisko domāšanu, sabiedrības saliedēšanu un rīcībspēju. 

Septembrī Medicīnas vēstures muzejs un LLMC turpina Līdzdalības darbnīcu ciklu, analizējot un izvērtējot, kas šo mēnešu laikā mainījies sabiedrības attieksmē un sagatavotībā. Darbnīcu mērķis ir informēt sabiedrību par rīcības vadlīnijām dažādās krīzes situācijās un caur praktiskiem speciālistu paraugdemonstrējumiem attīstīt komunikācijas un palīdzības sniegšanas prasmes krīzes gadījumā. Caur darbnīcām un mākslas praksi vēlamies motivēt pārdomas un diskusijas par sabiedrības vienotību un gatavību atbalstīt citam citu, ko apkopot un publiski apspriest visi tiks aicināti ciklu noslēdzošajā diskusijā “Māksla sarunāties kara laikā”. Papildus arī citviet pilsētvidē pamanīsiet “kuš!” komiksu mākslinieku veidotās instrukcijas, kas ilustrē Aizsardzības ministrijas sagatavoto bukletu par rīcību pirmajās 72 krīzes stundās. Instrukciju afišas un uzlīmes būs pieejamas ikvienam izplatīšanai savā apkaimē.   

10. septembrī Medicīnas vēstures muzejā notiks Līdzdalības darbnīcas, kur speciālistu vadībā varēs uzzināt, kā rīkoties krīzes situācijā, kā sniegt pirmo palīdzību un ko likt 72 stundu somā. Savukārt 15. septembrī notiks noslēdzoša diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”, reflektējot par Līdzdalības darbnīcās gūto pieredzi un arī plašāk pievēršot uzmanību laikmetīgās mākslas lomai sociālpolitisku jautājumu risināšanā un sabiedrības iesaistīšanā krīzes situācijās. 

Informācijai par Līdzdalības darbnīcu norisi seko līdzi www.mvm.lv, www.lcca.lv un sociālajos medijos @rigamedicinemuseum un @LLMC.LV.

Projekta "Līdzdalības darbnīcas" īstenotājs ir Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un to finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.

Līdzdalības darbnīcu plakāts ar četrām sadevušām rokām, virsrakstu un papildus informāciju par pasākuma datumiem

Dalīties:

Mēs gribam iepazīt savu apmeklētāju, lai veidotu labāku piedāvājumu tieši Tev – piekritīsi sīkdatnēm?