MVM sarunas
19.10.2021.
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja Facebook kontā 19. oktobrī pulksten 18.00 tiešraidē notiks piektā MVM saruna “Neredzamā seksualitāte: invaliditātes un seksualitātes līkloči Latvijā”. Sarunā sociālantropoloģe Anna Žabicka, kristīgi izglītojošas biedrības “Agape Latvija” nozares “Spēju kustība” vadītāja Baiba Baikovska un biedrības “Papardes zieds” valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle diskutēs par seksuālās un reproduktīvās veselības izglītības kvalitāti un pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti.
Pēc Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu Valsts komisijas (VDEĀVK) 2020. gada datiem Latvijā dzīvo vairāk nekā 200 tūkstoši cilvēku, tostarp bērnu, ar garīga rakstura traucējumiem vai fizisku invaliditāti. Šī saruna koncentrēsies ap divām tēmām vienlaikus –invaliditāti un seksualitāti. Sociāli un institucionāli vēl arvien pastāv maldīgi priekšstati par cilvēku ar invaliditāti – jo sevišķi ar garīga rakstura traucējumiem – seksualitāti. Visai izplatīta ir pārliecība, ka cilvēki ar invaliditāti ir aseksuāli. Šādi priekšstati rada šķēršļus cilvēku ar invaliditāti zināšanām par seksualitāti un seksuālo un reproduktīvo veselību, kā arī uzliek papildu barjeras seksuālajai izpausmei.
Sarunas viesēm vaicāsim par seksuālās un reproduktīvās izglītības kvalitāti Latvijā – cik tā ir atvērta un aizsniedzama cilvēkiem ar invaliditāti? Kādas ir viņu iespējas saņemt sev nepieciešamu un atbilstošu informāciju un atbalstu ar seksualitāti un reprodukciju saistītos jautājumos? Kādas ir iespējas sevi seksuāli realizēt sociālās aprūpes centros? Sarunas caurvijošie jautājumi ir kā mēs kā sabiedrība attiecamies pret cilvēkiem ar invaliditāti un viņu iespējām sevi realizēt, tai skaitā seksuāli, un kāda ir vai nav informācijas, izglītības un atbalsta politika Latvijā par seksualitāti, seksuālo un reproduktīvo veselību cilvēkiem ar invaliditāti?
Par sarunas dalībniecēm
Anna Žabicka ir sociālantropoloģe, kura pašlaik raksta disertāciju par novecošanos un (ap)rūpi Latvijas laukos, to balstot ilglaicīgā etnogrāfiskā pētījumā kādā mazā Latvijas lauku pansionātā. Anna ir specializējusies medicīnas antropoloģijā, īpašu akadēmisko interesi veltot novecošanas, rūpju, veselības un sociālās nevienlīdzības, nāves un radniecības tēmām. Ieguvusi maģistra grādus sociālajā antropoloģijā Veinas Valsts universitātē ASV (Wayne State University, 2019) un Rīgas Stradiņa universitātē (2014), pašlaik studē Vīnes Universitātes (Universität Wien) doktorantūrā un pasniedz medicīnas, nāves un radniecības antropoloģiju Rīgas Stradiņa universitātē.
Baiba Baikovska vada kristīgi izglītojošas biedrības “Agape Latvija” nozari “Spēju kustība”, kas iestājas par cilvēku ar invaliditāti iekļaušanu sabiedrībā un kristīgajā kopienā. Baiba vada viesnodarbības par invaliditātes tēmu Rīgas Stradiņa universitātes Rehabilitācijas fakultātes studentiem un ir projektu vadītāja un valdes locekle servisa suņu biedrībā “Teodors” ar vienīgo suni asistentu Latvijā Elfu. Darbojas kā invaliditātes eksperte (balstoties arī uz pašas pieredzi vairāk nekā 30 gadu garumā) un aktīviste diskusijās par invaliditāti un seksualitāti, tās atzīšanu cilvēku ar invaliditāti cilvēciskās un emocionālās identitātes dziedināšanā un atjaunošanā.
Iveta Ķelle ir biedrības “Papardes zieds” valdes priekšsēdētāja un aktīva seksuālo un reproduktīvo tiesību aizstāve. Iveta uzskata, ka ikvienam cilvēkam ir jādod iespēja saprast savu ķermeni, veidot pozitīvas, savstarpēji cieņpilnas attiecības, mīlēt un būt mīlētam. Pašlaik “Papardes zieds” sadarbojas ar attīstības centriem, kuros mācās bērni ar intelektuālās attīstības traucējumiem, lai sarunās ar jauniešiem, vecākiem, pedagogiem un aprūpētājiem stāstītu un runātu par seksualitāti un akcentētu šīs tēmas nozīmību patstāvīgas un drošas dzīves veidošanā.
MVM sarunu cikla centrā ir diskusija par veselības jēdzienu. Veselība, ko mēs izdzīvojam, ir daudzslāņaina un mainīga atkarībā no to ietekmējošiem faktoriem, kas ne vienmēr ir medicīniski. Sarunu cikla ietvaros kopā ar medicīnas un sociālo zinātņu ekspertiem un jomas profesionāļiem pievērsīsimies tādām tēmām kā veselības nevienlīdzība Latvijā, narkotikas lietojošu cilvēku vieta sabiedrībā un viņu piekļuve veselības aprūpei, pilsētvides ietekme uz veselības uzvedību, ēdienu un pārtikas ķēdēm, kā arī vientulība, seksuālā veselība un seksualitāte.
MVM sarunu cikls tiek īstenots ar Frīdriha Eberta fonda atbalstu.
Pasākuma tiešraidei var pieslēgties muzeja Facebook kontā šeit.
“Kāmasūtra” koka vākos, rakstīta un ilustrēta ar roku. Teksts sanskritā. Indija, 19. gs.