Pieredze, pētniecība, risinājumi
07.12.2023.
Iekļaušana un pieejamība kā koncepti, stratēģijas un metodes Latvijas kultūrtelpā kļūst arvien klātesošākas un aktuālākas. Lai kartētu situāciju Latvijas kultūrtelpā, 7. decembrī Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā ar īslekcijām un praktisku risinājumu prezentācijām pulcēsies Latvijas augstskolu absolventi, kuri savos pētnieciskajos un praktiskajos darbos pievērsušies iekļaušanas, pieejamības, veselības un nespējas tematikai.
Sasaistē ar Medicīnas vēstures muzeja misiju veidot izpratni par rūpēm kā ilgtspējīgas sabiedrības pamatu un iecerēm muzeja pārdefinēšanas procesā kļūt iekļaujošākiem un pieejamākiem dažādām sabiedrības grupām, uz akadēmiski neformālu sarunu vakaru esam sapulcinājuši desmit dažādu Latvijas augstskolu sociālo un humanitāro zinātņu absolventus. Kāda ir pašreizējā situācija iekļaujošas un pieejamas kultūrvides īstenošanā? Kādu problemātiku iztirzā pētnieki un kādus risinājumus rada dizaineri? Kurš visbiežāk paliek ārpus iekļaujoša piedāvājuma veidošanas iecerēm?
Pasākuma mērķis ir apzināt jaunākos Latvijas augstskolu absolventu pētījumus un praktiskos risinājumus iekļaušanas, pieejamības, veselības un nespējas tematikā un sniegt ieskatu šajos pētījumos. Tāpat būtiski ir radīt iespēju pētniekiem, auditorijai un pašam muzejam kolektīvi apspriest dažādas prakses, politikas un stratēģijas iekļaujoša kultūras piedāvājuma veidošanā.
Pasākuma ietvaros tiks eksponēti divi videodarbi: Poļu mākslinieka Artūra Žmijevska (Artur Žmijewski) videodarbs “Dziedāšanas stunda. Pirmā daļa” (2001), kurā Varšavas Nedzirdīgo institūta studenti izpilda Kyrie no Jana Maklakeviča (Jan Maklakiewicz) sarakstītās “Poļu mesas” (1944), un video ar jauniešu kora “BALSIS” zīmju valodā izpildīto Jāņa Lūsēna un Māra Melgalva “Latviešu šūpuļdziesmu” (2023).
Pasākumā ar īslekcijām un praktisku risinājumu showcase prezentācijām piedalīsies Ieva Rosne, Inga Surgunte, Elizabete Velce, Lība Bērziņa, Maija Ņikitina, Adele Bērziņa, Nikola Šmite, Laura Kraveca, Evija Štelpa un Luīza Jansone.
Pasākums notiks 7. decembrī plkst. 16.00–19.30 Medicīnas vēstures muzeja Konferenču zālē 1. stāvā. Pēc pasākuma būs pieejams videoieraksts muzeja Youtube kanālā. Pasākumā tiks nodrošināts zīmju valodas tulks. Dalība pasākumā ir bez maksas, bet nepieciešama iepriekšēja reģistrācija.
Attēlā: kosmētiskās acu protēzes iepakojumā. Izgatavotas Maskavas acu protēžu un dzirdes aparātu rūpnīcā 20.gs. otrā puse. Stikls, papīs, kartons. PSMVM krājums: MVM 51438 LA 8423