Atpakaļ

Sodīt vai nesodīt? Kaitējuma mazināšanas pieeja darbā ar narkotikas lietojošiem cilvēkiem

MVM sarunas

24.08.2021.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā 24. augustā pulksten 18.00 notiks trešā MVM saruna “Sodīt vai nesodīt? Kaitējuma mazināšanas pieeja darbā ar narkotikas lietojošiem cilvēkiem”, kuras tiešraidi varēs vērot arī muzeja Facebook kontā. Sarunā sociālantropoloģe Anna Žabicka, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģijas palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna un biedrības “DIA+LOGS” valdes priekšsēdētāja Ruta Kaupe diskutēs par nepilnībām un izaicinājumiem veselības un sociālajā politikā, kas skar narkotikas lietojošus cilvēkus. 

Kaitējuma mazināšana ir pasākumu kopums, kuru mērķis ir mazināt vai novērst ar narkotiku lietošanu saistītās negatīvās sekas un riskus (piemēram, infekcijas slimības, narkotiku pārdozēšana u. c.). Kaitējuma mazināšanas programmas ietvaros personām, kuras cieš no narkotiku lietošanas traucējumiem, tiek nodrošināti atbalsta pasākumi drošākai narkotiku lietošanai, izprotot, ka persona sirgst no atkarības un ne vienmēr spēj par sevi parūpēties (piemēram, higiēnas un sanitārās preces, infekcijas slimību testēšana un šķirču apmaiņas programmas). Tāpat šī pieeja akcentē narkotiku lietotāju tiesības uz veselības aprūpi un tiecas mazināt stigmatizāciju.

Vai cilvēki ir jāsoda par narkotiku lietošanu? Kas veicina pret narkotiku lietotājiem vērsto stigmu rašanos un kā tā ietekmē viņu atlabšanu? Cik pieejama un uz kaitējuma mazināšanas pasākumiem vērsta ir šī brīža Latvijas veselības un sociālā atbalsta politika narkotikas lietojošiem cilvēkiem? Uz kādiem pakalpojumiem mums ir jātiecas? Šoreiz sarunas dalībnieces diskutēs par nepilnībām un izaicinājumiem veselības un sociālajā politikā, kas skar narkotikas lietojošus cilvēkus.

Par sarunas dalībniecēm

Anna Žabicka ir sociālantropoloģe, kura pašlaik raksta disertāciju par novecošanos un (ap)rūpi Latvijas laukos, to balstot ilglaicīgā etnogrāfiskā pētījumā kādā mazā Latvijas lauku pansionātā. Anna ir specializējusies medicīnas antropoloģijā, īpašu akadēmisko interesi veltot novecošanas, rūpju, veselības un sociālās nevienlīdzības, nāves un radniecības tēmām. Ieguvusi maģistra grādus sociālajā antropoloģijā Veinas Valsts universitātē ASV (Wayne State University, 2019) un Rīgas Stradiņa universitātē (2014), pašlaik studē Vīnes Universitātes (Universität Wien) doktorantūrā un pasniedz medicīnas, nāves un radniecības antropoloģiju Rīgas Stradiņa universitātē.

Astrīda Stirna ir Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja, veselības aprūpes vadības ārste, psihiatre un narkoloģe ar ilgu darba pieredzi, kā arī Veselības ministrijas galvenā narkoloģe. 

Ruta Kaupe ir biedrības un atbalsta centra cilvēkiem, kurus skar HIV/AIDS, “DIA+LOGS” valdes priekšsēdētāja. Rutai ir plaša un ilga pieredze diskriminācijas mazināšanas pasākumu organizēšanā, kā arī darbā ar sociāli atstumtiem cilvēkiem: narkotisko vielu lietotājiem, HIV inficētiem, AIDS pacientiem, komercseksā iesaistītām sievietēm, viņu tuviniekiem un paziņām.

MVM sarunu cikla centrā ir diskusija par veselības jēdzienu. Veselība, ko mēs izdzīvojam, ir daudzslāņaina un mainīga atkarībā no to ietekmējošiem faktoriem, kas ne vienmēr ir medicīniski. Sarunu cikla ietvaros kopā ar medicīnas un sociālo zinātņu ekspertiem un jomas profesionāļiem pievērsīsimies tādām tēmām kā veselības nevienlīdzība Latvijā, narkotikas lietojošu cilvēku vieta sabiedrībā un viņu piekļuve veselības aprūpei, pilsētvides ietekme uz veselības uzvedību, ēdienu un pārtikas ķēdēm, kā arī vientulība, seksuālā veselība un seksualitāte.

MVM sarunu cikls tiek īstenots ar Frīdriha Eberta fonda atbalstu.

Pasākumu klātienē muzejā var apmeklēt tikai, uzrādot derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu. Vietu skaits ir ierobežots, aicinām iepriekš reģistrēties, zvanot pa telefonu 26644548, sākot ar 20. augustu.

Pasākuma tiešraidei var pieslēgties muzeja Facebook kontā šeitSarunas ieraksts ir pieejams mūsu Youtube kanālā.

Morfīna un opija preparāti, Vācija, 20. gs. 30. gadi.

Dalīties:

Mēs gribam iepazīt savu apmeklētāju, lai veidotu labāku piedāvājumu tieši Tev – piekritīsi sīkdatnēm?