MVM sarunas
13.05.2021.
Pirmajā diskusiju cikla “MVM sarunas” tiešraidē “Vai viegli būt veselam? Veselības uzvedība un veselības (ne)vienlīdzība Latvijā” diskusijas vadītāja sociālantropoloģe Anna Žabicka pievērsīsies faktoriem, kas ietekmē cilvēku veselības uzvedību, veselības stāvokli un vienlīdzīgas iespējas uz veselības aprūpi. Būt “veselīgam” jeb tādam, kurš seko veselīga dzīvesveida ieteikumiem, veic regulāras rutīnas pārbaudes un ievēro veselības aprūpes profesionāļu norādījumus, ir daudz grūtāk apstākļos, kuros ir ierobežota finansiālā rocība, pastāv sociālekonomiskā nedrošība, iztrūkstošs sociāls un psiholoģisks atbalsts, limitētas darba iespējas, atbildība par citiem tuviniekiem, kā arī sarežģītas attiecības ar ārstiem vai nepatīkama iepriekšējā pieredze. Kādas sociālās problēmas un nevienlīdzības redz ģimenes ārsti savās praksēs un kā tās ietekmē cilvēka veselības stāvokli un viņa iespējas būt veselam? Ko cilvēki dara un var darīt paši, lai rūpētos par savu veselību ikdienā?
MVM sarunas vada sociālantropoloģe Anna Žabicka. Sarunas vieses ir sociālās politikas eksperte Ruta Zilvere un ģimenes ārste Linda Šīrone. Ruta Zilvere ir neatkarīgā sociālās politikas eksperte ar ilgu darba pieredzi Labklājības ministrijā politikas un tiesību aktu izstrādē, kā arī administratīvo struktūru un procedūru izveidošanā. Linda Šīrone ir ģimenes ārste Liepājā un SIA “Liepājas ģimenes veselības centrs” vadītāja.
Sarunas ierakstu var noskatīties muzeja Youtube kanālā šeit!
Par MVM sarunām
Sākot ar 13.maiju, MVM piedāvā sarunu ciklu par veselību, kuru vadīs sociālantropoloģe Anna Žabicka. Cikls runā par veselību kā daudzskaitlisku pieredzi un realitāti. Kā to saprast? “Ķermenis, pacients, slimība, ārsts, tehniķis, tehnoloģija: to visu ir vairāk nekā viens”, raksta filozofe Annemarija Mola. Pat tad, kad diagnoze ir viena, es kā pacients ar diagnozi X pie viena speciālista esmu pavisam cits pacients, nekā pie cita ārsta. Ķermeņa, slimības un veselības izpausmes, gaita, attēlojums, pārstāvība un pieredze ir daudzskaitlīga, daudzslāņaina un robežās plūstoša realitāte, kuras veidošanā piedalās daudzu, mainīgu faktoru kopums. Mana veselība mainās no dienas uz dienu, no vides uz vidi, tā saskaras ar visu, kas ir man apkārt, un sadzīvo ar to, kas jau ir manī. Arī es kā cilvēks atrodos nepārtrauktās attiecībās ar “vairāk nekā cilvēku pasauli”, ar to domājot gan citas dzīvās radības, nedzīvo dabu, cilvēku radīto vidi, tehnoloģijas un fiziskās, politiskās, sociālās un prāta struktūras, kā arī mūsu līdzcilvēkus.
Šī MVM sarunu cikla ietvaros kopā ar medicīnas un sociālo zinātņu ekspertiem un jomas profesionāļiem runāsim par cilvēku un viņa/s veselību, mēģinot to ieraudzīt un aptvert daudz plašāk nekā “normu”, kas neprasa medicīnisku iejaukšanos. Sešās sarunās mēs pievērsīsimies tādām tēmām kā veselības nevienlīdzība Latvijā, cilvēku, kuri lieto narkotikas, vieta sabiedrībā un viņu piekļuve veselības aprūpei, pilsētvides ietekme uz veselības uzvedību, ēdienu un pārtikas ķēdēm, kā arī vientulība un seksuālā veselība un seksualitāte. Sarunu centrā ir cilvēks – viņa attiecības ar sevi, vidi, laiku, telpu un sociālpolitisko struktūru – un veselība, kuru mēs izdzīvojam.
Par sarunu vadītāju
MVM sarunas vadīs sociālantropoloģe Anna Žabicka. Šobrīd Anna raksta disertāciju par novecošanos un (ap)rūpi Latvijas laukos, to balstot ilglaicīgā etnogrāfiskā pētījumā kādā mazā Latvijas lauku pansionātā. Anna ir specializējusies medicīnas antropoloģijā, īpašu akadēmisko interesi veltot novecošanas, rūpju, veselības un sociālās nevienlīdzības, nāves un radniecības tēmām. Ieguvusi maģistra grādus sociālajā antropoloģijā Veinas Valsts Universitātē ASV (Wayne State University, 2019) un Rīgas Stradiņa universitātē (2014), šobrīd studē Vīnes Universitātes (Universität Wien) doktorantūrā un pasniedz medicīnas, nāves un radniecības antropoloģiju Rīgas Stradiņa universitātē.
Pilna klases loze Latvijas Sarkanā Krusta trīsklasīgajai naudas loterijai Nr. 21. Rīgā, 1930. g. oktobrī