Atpakaļ

Veselīga pilsēta: kā radīt vidi, kurā kustēties ir viegli un forši

MVM sarunas

17.08.2021.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā 17. augustā pulksten 18.00 notiks otrā MVM saruna “Veselīga pilsēta: kā radīt vidi, kurā kustēties ir viegli un forši”, kuras tiešraidi varēs vērot arī muzeja Facebook kontā. Sarunā sociālantropoloģe Anna Žabicka, arhitekts un sociālantropologs Matīss Šteinerts un Latvijas Ielu vingrošanas federācijas prezidents Rolands Kikors diskutēs par pilsētvidi, kas veicina fiziskās aktivitātes un mazina sociālās nevienlīdzības sekas.

Bieži vien, līdzīgi kā veselīga uztura kampaņas, arī aktīva dzīvesveida sociālās kampaņas koncentrējas uz cilvēku izglītošanu par to, ka sportot ir veselīgi un nozīmīgi. Šajā sarunā šķetināsim jautājumu loku, kādi vēl mehānismi līdz ar izglītošanu ietekmē un potenciāli maina cilvēku paradumus un stimulē aktīvu dzīvesveidu. Vai ir iespējams radīt pilsētvidi, kas visdažādākajos veidos veicinātu gan bērnu, gan pieaugušo fiziskās aktivitātes, piemēram, braukšanu ar velosipēdu, skriešanu, pārvietošanos kājām un vingrošanu? Kāda izskatītos šāda pilsēta? Un otrādi – kāda ir pilsēta, kas veicina pasivitāti? Kādas salīdzinājumā ar lielpilsētām ir mazpilsētu un lauku teritoriju priekšrocības un trūkumi, lai cilvēki uzturētu sevi labā fiziskā formā? Kas dažādās Latvijas vietās jauniešus un pieaugušos mudina nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un cik nozīmīgi ir bezmaksas sporta treniņi bērniem un pusaudžiem, lai attīstītu vēlmi kustēties?

Šoreiz sarunas dalībnieki uz veselību raudzīsies no arhitektūras, urbānās plānošanas, tautas sporta un iedzīvotāju iesaistes skatupunkta un diskutēs, vai ir iespējama (pilsēt)vide, kas ne vien veicina fiziskās aktivitātes, bet arī mazina sociālās nevienlīdzības sekas.

Par sarunas dalībniekiem

Anna Žabicka ir sociālantropoloģe, kura pašlaik raksta disertāciju par novecošanos un (ap)rūpi Latvijas laukos, to balstot ilglaicīgā etnogrāfiskā pētījumā kādā mazā Latvijas lauku pansionātā. Anna ir specializējusies medicīnas antropoloģijā, īpašu akadēmisko interesi veltot novecošanas, rūpju, veselības un sociālās nevienlīdzības, nāves un radniecības tēmām. Ieguvusi maģistra grādus sociālajā antropoloģijā Veinas Valsts universitātē ASV (Wayne State University, 2019) un Rīgas Stradiņa universitātē (2014), pašlaik studē Vīnes Universitātes (Universität Wien) doktorantūrā un pasniedz medicīnas, nāves un radniecības antropoloģiju Rīgas Stradiņa universitātē.

Matīss Šteinerts ir praktizējošs arhitekts un sociālantropologs ar darbības virzienu urbānajā antropoloģijā, kura interešu lokā ir pilsētplānošanas situācijas analīze, alternatīvās pārtikas apgādes pilsētā, ceļmalu memoriāli un tiesības uz pilsētu. Matīss ir studējis Latvijā un ASV, tagad ir pasniedzējs Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātē un Rīgas Stradiņa universitātes sociālās antropoloģijas studiju programmā.

Rolands Kikors ir Latvijas Ielu vingrošanas federācijas prezidents. Ikdienā Rolands ir profesionāls jurists, Šveices bankas “Dukascopy Bank SA” grupas juridiskā un AML departamenta vadītājs. Brīvajā laikā Rolands turpina aktīvi nodarboties ar sportu – brīvo un grieķu-romiešu cīņu, CrossFit un ielu vingrošanu, kas kopš 2019. gada pavasara Latvijā ir atzīta par oficiālu sporta veidu.

MVM sarunu cikla centrā ir diskusija par veselības jēdzienu. Veselība, ko mēs izdzīvojam, ir daudzslāņaina un mainīga atkarībā no to ietekmējošiem faktoriem, kas ne vienmēr ir medicīniski. Sarunu cikla ietvaros kopā ar medicīnas un sociālo zinātņu ekspertiem un jomas profesionāļiem pievērsīsimies tādām tēmām kā veselības nevienlīdzība Latvijā, narkotikas lietojošu cilvēku vieta sabiedrībā un viņu piekļuve veselības aprūpei, pilsētvides ietekme uz veselības uzvedību, ēdienu un pārtikas ķēdēm, kā arī vientulība, seksuālā veselība un seksualitāte.

MVM sarunu cikls tiek īstenots ar Frīdriha Eberta fonda atbalstu.

Pasākumu klātienē muzejā var apmeklēt tikai, uzrādot derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu. Vietu skaits ir ierobežots, aicinām iepriekš reģistrēties, zvanot pa telefonu 26644548, sākot ar 13. augustu.

Pasākuma tiešraidei var pieslēgties muzeja Facebook kontā šeit. Sarunas ieraksts ir pieejams mūsu Youtube kanālā.

Fajansa minerālūdens krūzes. Karlsbādena (Karlovi Vari), 20. gs. 30. gadi.

Dalīties:

Mēs gribam iepazīt savu apmeklētāju, lai veidotu labāku piedāvājumu tieši Tev – piekritīsi sīkdatnēm?