Programmas muzejā
Muzeja programmas aizraujoši izglītojošā veidā atklāj bērniem un pieaugušajiem medicīnas un farmācijas pasauli dažādos laikmetos, kā arī sniedz praktiskus padomus veselīgа dzīvesveida izkopšanai.
Galda spēle IMUNO
Galda spēle IMUNO veidota, lai spēlētāji iepazītos ar imūnsistēmas darbību un uzzinātu par veselīgām izvēlēm, kas var stiprināt imunitāti. Tiek izzināti iekšēji un ārēji faktori, tajā skaitā, cilvēka izvēles, kas ietekmē imunitāti. Spēlētāji iepazīstas ar būtiskiem atklājumiem imunitātes izpētes vēsturē.
Spēles gaitā pārstāvot imunitāti (IMUNO) vai patogēnus (PATO) spēlētāji apgūst spēles laukumu, ar saviem lauciņiem ieņemot spēles teritoriju. Uzvar tas, kurš ieņēmis iespējami lielāku teritoriju un stratēģiski veiksmīgāk vācis punktus, izvēloties vērtīgākus spēles lauciņus. Spēles gaitā būs gan ieguvumi un zaudējumi, gan pārsteigumi – gluži kā ikdienā.
Vecums: no 7 gadiem
Spēlētāju skaits: 2–6 Lejupielādē spēles failus te: Lai spēle taptu vēl labāka, atstāj savu komentāru par spēli šeit! Dalies ar spēles gaitu un piedzīvoto sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #spēleIMUNO Galda spēle IMUNO ir izstrādāta Eiropas Sociālā fonda projekta Nr 9.2.4.1/16/I/001 “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros. Spēle veidota Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejam sadarbojoties ar SIA “Kolektīvs”.
Spēles ilgums: 25–40 min.
Spēles sagatavošana: 15–25 min.
Nepieciešams: printeris, šķēres, līme un līmlente
Spēles IMUNO krāsainā versija
Spēles noteikumi
Spēle IMUNO
Aploksne spēles uzglabāšanai
Maskas medicīnā
Attālinātā nodarbība. Maska ir kļuvusi par mūsu ikdienas dzīves neatņemamu sastāvdaļu, taču senākā pagātnē tās lietoja tikai ārsti un pavisam citu iemeslu dēļ, nekā mēs varētu iedomāties.
Kādus noslēpumus glabā ārstu un dziednieku maskas? Vai tās pasargāja pacientu, pašu ārstu, vai ir pildījušas citas neiedomājamas funkcijas? No kā, valkājot maskas, sevi pasargāja ārsti laikā, kad mikrobi vēl nebija atklāti? Kopā ar bērniem tiks meklētas atbildes uz šiem un citiem jautājumiem tiešsaistes nodarbībā “Maskas medicīnā”, iezīmējot zinātnes lomu medicīnas vēsturē un atbildot uz jautājumu, kāpēc maska ir kļuvusi par mūsu ikdienas dzīves neatņemamu sastāvdaļu. Kopā ar skolēniem tiek pārrunātas tādas tēmas kā sabiedrība, vēsture, medicīna, dažādu kultūru īpatnības. Nodarbības beigās paredzēts praktiskais darbs – kopīgi tiks pagatavotas pašdarinātas maskas. Attālinātā mācīšanās aktivitāte tiks nodrošināta Zoom platformā, tāpēc nepieciešams pārliecināties, ka bērniem ir pieejama kamera un mikrofons kvalitatīvai līdzdalībai iesaistošajās aktivitātēs. Piedāvājums ir iekļauts kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma”.
Mērķauditorija: 1.–6. klases skolēni
Lejuplādēt mācību materiālus
Nodarbības ilgums: 1h
Nepieciešamie materiāli praktiskajam uzdevumam: marles audums 100 x 50 cm, vate un šķēres
Norēķinu kārtībā: pirmsapmaksa
Nodarbības maksa: 25 EUR
Maksimālais dalībnieku skaits vienai nodarbībai: 20 cilvēki
Aktivitātes valoda: latviešu, krievu
Pieteikšanās: nikola.rodionova@mvm.gov.lv
Trakā profesora pirmie soļi ķīmijā
Praktiska iepazīšanās ar ķīmijas devumu farmācijā dažādos vēstures laikmetos.
Ar Muzeja ekspozīcijas priekšmetu un aizraujošu eksperimentu palīdzību veicināsim skolēnos interesi par ķīmiju un tās lomu farmācijas attīstībā. Ar starpdisciplināri orientētu stāstu bagātināsim jauniešu zināšanas medicīnas vēsturē, ķīmijā un tautas dziedniecībā, kā arī attīstīsim radošo domāšanu. Nodarbība pieejama arī attālināti.
Mērķauditorija: 7.–12. klases skolēni
Nodarbības ilgums: 1h
Norēķinu kārtībā: pirmsapmaksa
Nodarbības maksa: 25 EUR
Maksimālais dalībnieku skaits vienai nodarbībai: 25 cilvēki
Aktivitātes valoda: latviešu, angļu
Pieteikšanās: 67213008 vai elvigs.kabucis@mvm.gov.lv
Alķīmijai pa pēdām
Attālinātais muzeja pasākums draugu, ģimeņu vai kolēģu grupām un kolektīviem, kas izklaidējošā veidā stāsta par farmācijas vēsturi un alķīmiķa profesijas izaicinājumiem.
Cik sen esi kopā ar draugiem, ģimeni vai kolēģiem apmeklējis muzeju un tuvplānā ieraudzījis kaut ko unikālu, lai, kopīgi pajokojot, to izzinātu? Farmācijas muzejs lielākiem un mazākiem kolektīviem piedāvā neformālā gaisotnē doties ceļojumā pagātnē, kura laikā iespējams iepazīt farmācijas vēstures nianses, sākot ar eksperimentālo augu vākšanu līdz mūsdienīgai aptiekāra asistenta istabai. Attālinātā pasākuma laikā viesi varēs izvērtēt, cik liela humora izjuta piemita alķīmiķiem un vai viņi tiešām nodarbojās ar burvestībām, kā arī atklāt vairākus noslēpumus, piemēram, kas ir alķīmiķu lielākā profesionālā neveiksme. Pasākums noritēs Zoom platformā un viesu modrība tiks uzturēta ar sarunām https://pollev.com/thegift077 vietnē, kuru ieteicams atvērt telefonā pirms nodarbības. Konkrētajā vietnē nav nepieciešama reģistrācija, tikai labs garastāvoklis, interneta pieslēgums, uzlādēts telefons un datorekrāns, aizraujošai un izzinošai kopā būšanai.
Mērķauditorija: pieaugušie
Nodarbības ilgums: 1h
Norēķinu kārtībā: pirmsapmaksa
Nodarbības maksa: 30 EUR
Maksimālais dalībnieku skaits vienai nodarbībai: 25 cilvēki
Aktivitātes valoda: latviešu
Pieteikšanās: elvigs.kabucis@mvm.gov.lv
Viduslaiku alķīmiķu noslēpumus atklājot
Saistošs ieskats aptieku vēsturē un aptiekāra profesijā, izceļot alķīmiķu ieguldījumu farmācijas un zinātnes attīstībā.
Programma aicina apciemot senatnīgu aptieku, viduslaiku alķīmiķa laboratoriju, tikties ar pašu alķīmiķi un kopīgi izsekot aizraujošam noslēpumu un atklājumu stāstam gadsimtu gaitā. Līdzās zināšanām par ķīmijas un farmācijas vēsturi dalībnieki uzzinās arī par tautas medicīnu un tās nozīmi ikdienas dzīvē. Programma izstrādāta dažādām auditorijām, lai katrai vecuma grupai tiktu sniegta informācija piemērotākajā un atbilstošākajā veidā.
Mērķauditorija: 1.–12. klases skolēni
Nodarbības ilgums: 1h
Norēķinu kārtībā: pirmsapmaksa
Nodarbības maksa: 25 EUR
Maksimālais dalībnieku skaits vienai nodarbībai: 25 cilvēki
Aktivitātes valoda: latviešu, krievu, angļu
Pieteikšanās: 67213008 vai elvigs.kabucis@mvm.gov.lv
Balzams kā sens ārstniecības līdzeklis
Ekskursija viduslaiku alķīmiķa laboratorijā un iespēja pašiem izzināt jaunības eliksīra noslēpumu.
Programma piedāvā aizraujošu stāstu par Rīgas Melnā balzama rašanos, pagatavošanas vēsturi un ārstnieciskajām īpašībām. Dalībnieki varēs ne tikai apskatīt ārstniecības augus ekspozīcijā un muzeja dārzā, uzzinot, kā tie izmantoti tautas medicīnā, bet arī nobaudīt zāļu tēju un doties ceļojumā laikā uz senlatviešu Melno jeb Dūmu pirti.
Mērķauditorija: pieaugušie
Nodarbības ilgums: 1h
Norēķinu kārtībā: pirmsapmaksa
Nodarbības maksa: 30 EUR
Maksimālais dalībnieku skaits vienai nodarbībai: 25 cilvēki
Aktivitātes valoda: latviešu, krievu, angļu
Pieteikšanās: 67213008 vai elvigs.kabucis@mvm.gov.lv