Programmas muzejā

Muzeja programmas aizraujoši izglītojošā veidā atklāj bērniem un pieaugušajiem medicīnas un farmācijas pasauli dažādos laikmetos, kā arī sniedz praktiskus padomus veselīgа dzīvesveida izkopšanai.


Attālinātā nodarbība “Maskas medicīnā”

Kādus noslēpumus glabā ārstu un dziednieku maskas? Vai tās pasargāja pacientu, pašu ārstu, vai ir pildījušas citas neiedomājamas funkcijas? No kā, valkājot maskas, sevi pasargāja ārsti laikā, kad mikrobi vēl nebija atklāti? Kopā ar bērniem tiks meklētas atbildes uz šiem un citiem jautājumiem tiešsaistes nodarbībā “Maskas medicīnā”, iezīmējot zinātnes lomu medicīnas vēsturē un atbildot uz jautājumu, kāpēc maska ir kļuvusi par mūsu ikdienas dzīves neatņemamu sastāvdaļu. Kopā ar skolēniem tiek pārrunātas tādas tēmas kā sabiedrība, vēsture, medicīna, dažādu kultūru īpatnības. Nodarbības beigās paredzēts praktiskais darbs – kopīgi tiks pagatavotas pašdarinātas maskas. Attālinātā mācīšanās aktivitāte tiks nodrošināta Zoom platformā, tāpēc nepieciešams pārliecināties, ka bērniem ir pieejama kamera un mikrofons kvalitatīvai līdzdalībai iesaistošajās aktivitātēs.

Mērķauditorija: 1.–6. klases skolēni Nodarbības ilgums: 1h / Nepieciešamie materiāli praktiskajam uzdevumam: marles audums 100 x 50 cm, vate un šķēres / Norēķinu kārtībā: pirmsapmaksa / Nodarbības maksa: 25 EUR / Maksimālais dalībnieku skaits vienai nodarbībai: 30 cilvēki / Aktivitātes valoda: latviešu, krievu / Pieteikšanās: nikola.rodionova@mvm.gov.lv

Artboard 1

Ārsta kabinets

Kurš gan bērnībā nav sapņojis kļūt par ārstu? Grūti iedomāties citu profesiju, kura vairāk fascinētu bērnus un iedvestu lielāku cieņu pieaugušajos. Tie, kuriem bērnības sapnis kļuvis par dzīves aicinājumu, savas profesijas lielo autoritāti spiesti ik dienas attaisnot ar smagu, atbildīgu un brīžiem riskantu darbu cilvēku labā. Programmā pētīsim, kā izskatījās ārstu kabineti dažādos laikmetos, un pievērsīsimies arī senākiem laikiem, kad ārstiem nemaz nebija kabinetu.

Mērķauditorija: 1.–6. klases skolēni

Kabinets2

Sargā savu skeletu!

Pastāstīsim par fiziskās aktivitātes trūkumu, pārmērīgu slodzi augošam organismam, nepareizu apavu vai somas izvēli un citiem ikdienas paradumiem, kuri skeletu var traumēt vai deformēt. Skolēni uzzinās arī par svaiga gaisa, veselīga uztura un laba miega pozitīvo iespaidu uz mūsu kauliem. Ikvienam dalībniekam būs iespēja aptaustīt un izkustināt dabiska izmēra skeletu, kā arī apgūt pareizu stāju veicinošus vingrojumus. Zināšanu nostiprināšanai piedāvāsim izpildīt uzdevumus tepat muzejā vai vēlāk skolā.

Mērķauditorija: 1.–6. klases skolēni

Skelets

Lietosim?

Muzeja ekspozīcijā aplūkojamie smēķētāju un nesmēķētāju plaušu, aknu cirozes, kuņģa čūlas, sirds infarkta un citu slimību skartu orgānu preparāti radīs satraucošu, taču medicīniski precīzu fonu sarunai par vielu atkarībām. Rosināsim padomāt par alkohola lietošanas iemesliem, kritiski izvērtēt mītus par atkarību un līdzatkarību, smēķētājiem raksturīgākajām slimībām, alkohola un smēķēšanas ietekmi uz grūtniecību, seksuāli transmisīvu saslimšanu risku alkohola reibumā, kā arī par atkarību sociālajiem un kriminālajiem aspektiem. Noslēgumā piedāvāsim eksperimentu “Piedzēries un bīstams”.

Mērķauditorija: 7.–12. klases skolēni

Tabaka

Viduslaiku pilsēta un pilsētnieki

Rosināsim skolēnus iejusties viduslaiku pilsētnieku dzīvē, stāstot par noteikumiem un aizliegumiem, kas regulēja viņu ikdienu, kā arī par bargajiem sodiem un ķirurģiskām manipulācijām bez anestēzijas, kas veidoja tālaika realitāti. Noskaidrosim populārākās ārstēšanas metodes, kas mūsdienās izraisa izbrīnu, vieglu smīnu vai pat riebumu. Runāsim arī par slimību un karu postošo ietekmi uz cilvēku psihisko un fizisko veselību. Zināšanu nostiprināšanai piedāvāsim izpildīt uzdevumus tepat muzejā vai vēlāk skolā.

Mērķauditorija: 7. klases skolēni

Meris

Anatomijas stunda muzejā

Caurspīdīgais pilna auguma modelis ļauj savām acīm ieraudzīt to, kas mums parasti nav redzams: asinsvadus, nervu sistēmu un iekšējos orgānus. Papildinot eksponātu ar īstiem cilvēka orgāniem, kas saglabāti šķīdumā, tiek radīts vienots priekšstats par orgānu un to sistēmu uzbūvi un funkcijām.

Mērķauditorija: 9.–12. klases skolēni, pieaugušie

Gro 8072 Scaled E1609654794758

Prieka terapija veselīgam dzīvesveidam

Kaut arī prieku biežāk uzskatām par gara noskaņojumu, tas lielā mērā ir atkarīgs tieši no ķermeņa labsajūtas. Programmā skolēni uzzinās, kā dzīve var kļūt priecīgāka, ievērojot pārtikas un ūdens uzņemšanas balansu, lietojot zāļu tējas, piekopojot fiziskās aktivitātes, pietiekami atpūšoties, kā arī attīstot pozitīvu domāšanu. Lai gūtās zināšanas labāk paliek atmiņā, bērniem tiek piedāvāti uz piecām maņām fokusēti uzdevumi.

Mērķauditorija: 1.–6. klases skolēni

Prieks

Spēles apburtajā dārzā

Dažādu augu ārstnieciskās spējas nereti kļūst par tautā izplatītu mītu avotu, tāpēc skolēniem ir būtiski noskaidrot zinātnes skatījumu uz ārstnieciskajiem augiem. Īpašu uzmanību pievērsīsim Latvijas indīgo augu labvēlīgajām un negatīvajām īpašībām un to nozīmei farmācijā. Programma sniegs ne tikai aizraujošu ieskatu augu valstībā, ļaujot ieklausīties puķu “noslēpumainajās sarunās”, bet arī praktiskas atziņas par piesardzību saskarsmē ar veselībai un dzīvībai bīstamiem augiem.

Mērķauditorija: 1.–8. klases skolēni

Darzs

Viduslaiku alķīmiķu noslēpumi

Programma aicina apciemot viduslaiku alķīmiķa laboratoriju, tikties ar pašu Alķīmiķi un viņa pavadoni un kopīgi izsekot aizraujošam noslēpumu un atklājumu stāstam gadsimtu gaitā. Līdzās zināšanām par ķīmijas un farmācijas vēsturi skolēni uzzinās arī par higiēnas nozīmi veselības uzturēšanā.

Mērķauditorija: 7.–12. klases skolēni

Viduslaiki

Trakā profesora pirmie soļi ķīmijā

Ar Farmācijas muzeja ekspozīcijas priekšmetu un aizraujošu eksperimentu palīdzību veicināsim skolēnos interesi par ķīmiju un tās lomu farmācijas attīstībā. Ar starpdisciplināri orientētu stāstu bagātināsim jauniešu zināšanas medicīnas vēsturē, ķīmijā un tautas dziedniecībā, kā arī attīstīsim radošo domāšanu.

Mērķauditorija: 7.–12. klases skolēni

Alkimija

Balzama ārstnieciskais spēks

Programma piedāvā aizraujošu stāstu par Rīgas Melnā balzama rašanos, pagatavošanas vēsturi un ārstnieciskajām īpašībām. Dalībnieki varēs ne tikai apskatīt ārstniecības augus ekspozīcijā un muzeja dārzā, bet arī nobaudīt pašu vāktu un pagatavotu zāļu tēju, uzzinot, kā tā izmantojama dažādu slimību ārstniecībā.

Mērķauditorija: no 18 gadu vecuma

Balzams2